ZACHOWEK

Data publikacji: 2021-08-04

 Już na wstępie pragnę podkreślić, że instytucja ta tylko z pozoru wydaje się mało skomplikowana. W rzeczywistości niemal każda sprawa o zachowek wymaga dokładnej analizy sytuacji prawnej, w której znalazła się osoba pominięta przy spadkobraniu.

Czym właściwie jest zachowek? Najprościej ujmując jest to uprawnienie przysługujące najbliższym zmarłego, którzy zostali przez niego pominięci w testamencie, a którzy dziedziczyliby po nim, gdyby zmarły nie pozostawił po sobie testamentu (czyli w sytuacji gdy doszłoby do dziedziczenia z ustawy). Uprawnienie to daje możliwość dochodzenia od spadkobierców kwoty pieniężnej, która ma częściowo zrekompensować udział w spadku najbliższych spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie. Można zatem wskazać, że instytucja zachowku pełni funkcję ochronną najbliższych zmarłego przed pominięciem ich przy spadkobraniu.

W tym miejscu warto wskazać, kto jest uprawniony do zachowku. Ustawodawca w kodeksie cywilnym uregulował zamknięty krąg osób uprawnionych, mianowicie uprawnieni są wyłącznie zstępni zmarłego (dzieci, wnuki), małżonek zmarłego i rodzice zmarłego. Należy wyraźnie podkreślić, że nie zawsze ww. osoby są uprawnione do zachowku. W pierwszej kolejności należy przeanalizować stan faktyczny sprawy i sprawdzić czy w danej sprawie ww. osoby dziedziczyłyby spadek z mocy ustawy. Pamiętać należy, że również przy instytucji zachowku obowiązują zasady dotyczące kręgów spadkowych, które mówią o kolejności dziedziczenia. Najprościej obrazując powyższe polegać będę na następującym przykładzie: jeśli zmarły przekazał cały swój majątek przyjacielowi, a posiadał dwoje żyjących dorosłych dzieci oraz swoich rodziców, to jedynymi uprawnionymi do zachowku od przyjaciela spadkodawcy będą dzieci spadkodawcy (przyjmując, że małżonek zmarłego również nie żyje), bowiem to oni w pierwszej kolejności odziedziczyliby spadek z mocy ustawy przed rodzicami spadkodawcy. Warto podkreślić, że dopuszczalne jest również dochodzenia zapłaty zachowku przez osoby, które dziedziczyły po zmarłym w drodze testamentu, jednak majątek przez nich odziedziczony nie wyczerpuje wartości jaką uzyskaliby z tytułu zachowku.

Wyjaśnienia wymaga także ile wynosi należny zachowek. Punktem wyjścia jest tutaj dziedziczenie ustawowe, którego przepisy określają w jakim ułamku dany krewny zmarłego dziedziczy po nim spadek. Zachowek uprawnia do zapłaty kwoty pieniężnej odpowiadającej albo ½ albo 2/3 ułamku wynikającego z dziedziczenia ustawowego. Powyższe prowadzi do oczywistego wniosku, że przysługujący zachowek w kontekście majątkowym jest zawsze mniejszy niż udział jaki miałby w spadku pominięty krewny. Wracając do wskazanego powyżej przykładu każde z dzieci spadkodawcy mogłoby dochodzić ½ swojego udziału, a zatem każde z nich mogłoby wystąpić o zapłatę ¼ całościowej wartości spadku. Wyjaśnić należy, że jeśli pominięty w testamencie krewny jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy, to przysługuje mu roszczenie o zapłatę 2/3 wartości spadku jaki odziedziczyłby w drodze ustawy, pozostałym pominiętym krewnym przysługuje roszczenie o zapłatę ½ wartości spadku jaki odziedziczyliby w drodze ustawy.

Czy powództwo o zapłatę zachowku przedawnia się? Niestety tak, osoby pominięte przez spadkodawcę w testamencie mogę wystąpić z powództwem w terminie 5 lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), a dla spadkobierców testamentowych 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu. Po upływie ww. terminów dochodzenie zapłaty zachowku na drodze sądowej jest niemożliwe.

W kwestii sposobu dochodzenia zapłaty zachowku należy wskazać dwie możliwe drogi, droga polubowna i droga sądowa. Uprawniony do zachowku może porozumieć się ze spadkobiercami w kwestii należnego mu zachowku, wówczas w drodze ugody, strony określają składniki należące do masy spadkowej i ich wartość, następnie po otrzymaniu należnego zachowku, uprawniony zrzeka się dalszego dochodzenia tego roszczenia. Droga sądowa jest znacznie dłuższa i kosztowna, mianowicie powództwo o zachowek wytacza się przed sądem właściwym dla ostatniego miejsca pobytu spadkodawcy, a jeśli nie da się go ustalić, to według miejsca położenia majątku lub znacznej jego części. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości dochodzonego zachowku. Postępowanie sądowe o zachowek co do zasady cechuje się znaczną absorpcją czasową i znacznymi kosztami, mianowicie strony pozostające w sporze nie tylko co do zasadności roszczenia o zachowek, ale również co do masy spadkowej, są zmuszone powołać chociażby biegłego rzeczoznawcę, który wyceni wartość spadku, a to wiąże się z nieuniknionymi kosztami.

Tak jak wspomniano na wstępnie niniejszego artykułu, zachowek jest instytucją prawną znacznie bardziej złożoną wymagającą szczegółowej analizy stanu faktycznego sprawy, już chociażby ocena zasadności roszczenia o zachowek, gdzie pełnomocnik musi uzyskać informacje od Klienta o rozrządzeniach majątkowych spadkodawcy jakich dokonał jeszcze za życia, a następnie oszacowania czy dokonane przez spadkodawcę darowizny czy zapisy windykacyjne na rzecz Klienta wyczerpały jego roszczenie o zachowek oraz uwzględnienie równie istotnych kwestii jak wydziedziczenie czy niegodność dziedziczenia sprawia, że w przy sprawach spadkowych, w tym o zapłatę zachowku rozsądna, a wręcz konieczna jest konsultacja z profesjonalnym pełnomocnikiem.

powrót do wszystkich

Non ex regula ius sumatur, sed ex iure quod est regula fiat.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]